środa, 26 czerwca 2013

Ochrona włosów przed słońcem

Witajcie!
Jako, że wybieram się już niedługo na urlop, nad nasze piękne polskie morze (mam nadzieję, że pogoda dopisze), zaczynam się powoli zastanawiać jak powinnam zadbać o swoje włosy, w trakcie plażowania.
Przyznam Wam, że jakoś nigdy wcześniej nie przykuwałam do tego tematu uwagi ale odkąd dbam intensywnie o swoje włosy przez okrągły rok, to nie chciałabym ich zniszczyć na dwu tygodniowym wyjeździe.
Znalazłam kilka informacji w internecie na temat tego jak możemy chronić włosy przed słońcem, wysoką temperaturą, słoną oraz chlorowaną wodą (przyda się tym, którzy będą jeździli na baseny czy kąpieliska) do których zamierzam się stosować, oraz które mogą pomóc i Wam :).

 • Warto wspomnieć na początku, że to włosy jasne są bardziej narażone na destrukcyjne działanie promieni słonecznych. Dzieje się tak ze względu na mniejsza zawartość melaniny czyli barwnika zawartego we włosach. Dlatego włosy jasne wymagają intensywniejszej ochrony. Natomiast włosy ciemne dzięki większej ilości melaniny pochłaniają promieniowanie UV i nie są tak podatne na zniszczenia. Co oczywiście nie znaczy, że nie musimy ich chronić.
 • Promienie UV utleniają barwnik, dlatego kolor naszych włosów latem płowieje, a włosy jaśnieją.

Zanim wyjedziemy na wakacje:
 1. Bardziej podatne na zniszczenia i wysuszenie związane z promieniowaniem, czy słoną/chlorowaną wodą, są włosy wysokoporowate. Dlatego warto już teraz zadbać o ich odpowiednią kondycję i strukturę, by były bardziej odporne na zniszczenia. 
 2. Jeżeli wybieramy się na urlop i będziemy wypoczywać nad wodą, warto podciąć zniszczone końcówki, będą wtedy bardziej odporne na różnego typu czynniki zewnętrzne. Jeżeli tego nie zrobimy, nasze włosy rozdwoją się jeszcze wyżej, w efekcie po urlopie będziemy musieli ściąć jeszcze większa ilość włosów.

 A jak zabezpieczać swoje włosy w trakcie korzystania z kąpieli słonecznych?
 1. Warto nosić nakrycia głowy kiedy to tylko możliwe, odetną one częściowo dopływ promieni słonecznych do naszych włosów. Mogą to być chusty, kapelusze zarówno te słomiane jak i bawełniane. (ja mam w zamiarze zabrać mój słomiany kapelusz z dużym rondem, który zakupiłam w H&M w zeszłym roku, na pewno zabiorę też ze sobą jakąś chustę).
 2. Spinajmy swoje włosy np. w koczka ślimaka wtedy ich mniejsza powierzchnia będzie miała kontakt z woda i promieniami słonecznymi
 3. Przed wyjściem z domu zabezpieczajmy swoje włosy mgiełkami UV, lub odżywkami zawierającymi taką ochronę. Można także pokryć swoje włosy niewielką ilością oleju. Niektóre z nich zawierają naturalne filtry przeciwsłoneczne np. olejek arganowy, masło shea, czy olej z malin (mgiełki takowej nie posiadam ale wyczytałam, że maska biovax naturalne oleje zawiera filtry UV, dlatego będę niewielką ilością smarować swoje włosy na plaży, spełni rolę jednocześnie ochronną jak i pielęgnującą. Zabieram także masło shea oraz mam w zamiarze dokupić olej z pestek malin. Myślałam, że eliksir z biovaxa zawiera filtry UV ale niestety spełnia on funkcję tylko termoochronną, niemniej na pewno się przyda ;)). 
 4. Przed wejściem do wody można swoje włosy opłukać np. wodą mineralną, wtedy nasze włosy wchłonę tę wodę i nie wchłoną takiej dużej ilości wody słonej lub chlorowanej.
 5. Po wyjściu z wody najlepiej jest opłukać swoje włosy pod prysznicem, by zmyć z nich sól lub chlor.
 6. Po korzystaniu z kąpieli nie suszmy swoich włosów na słońcu, najlepiej robić to w cieniu. Krople na naszych włosach działają jak soczewki i skupiają promienie słoneczne, co może przyczynić się do ich znacznego przesuszenia i zniszczenia.
 7. Rozczesujmy włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach, ponieważ włosy mokre są podatne na zniszczenia. Nakładamy na swoje włosy znów odżywkę lub mgiełkę.

Po powrocie z plaży/basenu:
 1. Nadal intensywnie odżywiamy i nawilżamy swoje włosy różnego typu maskami. Oraz używamy delikatnie myjących szamponów by dodatkowo naszych kosmków nie przesuszać.

 W trakcie wyjazdu a także przed i po dbajmy o swoją dietę:
 • Wskazane jest jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, które dostarczą potrzebnych mikro i makro elementów potrzebnych do budowy zdrowych włosów, które będą elastyczne i odporne na zniszczenia. Polecane są także ryby, by zadbać o odpowiednią ilość NNKT. Oraz produkty zawierające krzem i cynk.
 • Pijmy duże ilości płynów, najlepiej wody. W trakcie upałów zalecane jest picie 2-3litrów. Nawodni to nasz organizm, a także skórę i włosy od środka.

 A czy Wy macie jakieś ulubione sposoby dbania o swoje włosy? A może macie sprawdzone produkty do ochrony przeciw słonecznej? Jeżeli tak to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach! ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz